Saugus židinio ir dūmtraukio įrengimas

Jau nuo 2006m., įsigaliojus privalomajam naujų pastatų energetiniam sertifikavimui, atsirado daugiau galimybių įvertinti perkamo pastato būklę bei išsamiau susipažinti, o taip pat ir susirinkti daugiau informacijos, apie pastato konstrukcijų apšiltinimo medžiagas, šildymo sistemas, jų šiluminį naudingumą bei tinkamumą vienam ar kitam pastato tipui.

zidiniaiLietuvos Nacionalinės dūmtraukių ir židinių montuotojų asociacijos pastangomis keičiamos bei  tobulinamos taisyklės ir reglamentai, lemiantys teisingą ir saugų šildymo sistemų : dūmtraukių, dūmtakių, šildymo katilų, židinių, kieto kuro krosnelių, koklinių bei tinkuotų krosnių ir  viryklių įrengimą.

Šiuos reglamentus būtina keisti, norint standartizuoti bei įteisinti saugų ir teisingą dūmtraukių bei židinių statymo metodiką, užtikrinti, kad Lietuvoje galiotų atitinkami reglamentai, kurie apsaugotų pačius gyvenamųjų namų savininkus nuo pavojingai ir nesaugiai atliktų statybos darbų, nuo netinkamų montavimo medžiagų, kurios, naudojamos ne pagal paskirtį, dažnai neatsižvelgiant į degumo klases, gali sukelti gaisrą.

Norint rekonstruoti seną mūrinį dūmtraukį galima į jį sumontuoti nerūdijančio plieno įdėklą, atitinkantį šildymo sistemos tipą bei apsaugantį nuo dūmų ar ugnies įsiskverbimo pro senojo kamino plyšius.

Būtina atkreipti dėmesį į dokumentus – visos detalės, naudojamos kamino įdėklo konstravimui turi būti sertifikuotos. Taipogi naudojami ir keraminiai įdėklai, kurių tarnavimo laikas siekia net iki 30 metų – šie dūmtraukiai tikrai atsparūs suodžių gaisrams.

Dažnai namo išorinėje sienoje – ypač tai tinka modernaus stiliaus naujiems namams – įrengiami  šiltinti dvisluoksniai nerūdijančio plieno dūmtraukiai, į kuriuos pajungti židiniai ar krosnelės sudaro vieningą ir saugią namo šildymo sistemą.

Norint įsirengti židinį, nereiktų nuvertinti aspekto, kad židinys, o taip pat ir krosnelė yra šilumą generuojantys prietaisai, kurie, lygiai taip pat, kaip ir pagrindinis šildymo katilas, turi būti įrengti tinkamai ir saugiai. Vis dar tenka girdėti, kad židinių įrengimas patikimas namo apdailos specialistams, kurie dažnai neturi tinkamos specializacijos ir informacijos apie medžiagas  židinių montavimui.

Bendradarbiaukite su židinių įrengimo specialistais jau pirmoje židinio įrengimo stadijoje – kai dar tik formuojasi židinio vizija – tai pats tinkamiausias laikas suderinti židinį ir dūmtraukį, židinio tipą ir kitus svarbius aspektus.

Jei norite atviro židinio (ugniakuras į viršų pakeliamu stiklu) būtina įvetinti kamino aukštį, skersmenį, o taip pat ir išmatuoti trauką, kad pakėlus židinio stiklą į patalpą neplūstų dūmai. Norint mėgautis “gyva” ugnimi, neuždarant durelių, kamino parametrai itin aktualūs. Taip pat labai svarbus aspektas – oro patekimas į patalpą, kurioje sumontuotas židinys ar krosnelė – juk norint užtikrinti, kad šildymo sistema veiktų teisingai, būtinas tinkamas oro kiekio patekimas į patalpą. Daugiau nei 90% židinių ir krosnelių gamintojų gaminio kontrukcijoje numato specialią angą, skirtą oro patekimui iš išorės.  Tokiu atveju oro patekimui iš lauko ar kitos, gerai vėdinamos patalpos nutiesiamas ortakis, sumontuojama rankinė arba automatinė sklendė, kuri tiesiogiai reguliuoja židinio degimo procesą atidarydama arba uždarydama oro pritekėjimą tiesiai į krosnelės degimo kameros vidų. Taip pat pagalvokite ir apie židinio kontrukcijos statymo medžiagas – šioje srityje nuolat atsiranda naujovių bei naujų tiekėjų – vis daugiau linkstama prie saugių ir ekologiškų medžiagų, kurių tiesioginė paskirtis yra židinio kontrukcija ir atsisakoma gipskartonio plokščių bei akmens vatos.

Vermikulito plokštės, naudojamos židinių statyboje padeda sutaupyti ir židinio “apimtį” – tai kontrukcinė-izoliuojanti medžiaga, kuriuos sienelės storis 30-40 mm, taigi, nereikia papildomos izoliacijos, surenkama naudojant klijus ir medvaržčius, sutrumpėja statybos laikas – mažėja sąnaudos. Nepamiškite įvertinti visų svarbių židinio pirkimo bei montavimo aspektų – tik tuomet Jūsų vizija taps realybe.

684
5/5 ( 100% )
remiantis 2 vertinimais
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *