Darbo rūbai ir darbo saugos priemonės

Darbo drabužių ir darbo saugos priemonių paskirtis yra sumažinti profesinę riziką iki priimtino lygio. Darbdaviai privalo nustatyti, kokios saugos priemonės turi būti naudojamos, kad būtų užtikrinta darbuotojų apsauga bei komfortas. Šiame straipsnyje panagrinėsime keletą darbo saugos priemonių grupių: kūno apsaugos priemones, rankų apsaugos priemones ir kojų apsaugos priemones.

darbo rubaiKūno apsaugos priemonės tai darbo rubai turintys tam tikrų apsauginių savybių pavyzdžiui: mechaniniam darbui naudojami darbo drabužiai pagaminti iš didelės gramatūros (dažniausiai 320 g/1m² ) sustiprinto audinio kuris yra atsparus dilimui, susidėvėjimui, plėšimui, įdrėskiams, stiprioms cheminėms valymo medžiagoms bei aukštai temperatūrai. Šie drabužiai dėvimi norint apsaugoti odą nuo sąlyčio su kenksmingomis medžiagomis, saulės spinduliais, chemikalais, žema arba aukšta temperatūra. Dažniausiai naudojami darbo rūbai tai specialūs švarkai, kelnės, puskombinezoniai, kombinezonai, striukės, marškinėliai, prijuostės.

Rankų apsaugos priemonės. Rankų apsaugai naudojamos pirštinės. Dažnai kai kurių darbų neįmanoma atlikti neapsaugojus rankų odos. Pavyzdžiui: turbūt neįsivaizduojame kaip autošaltkalvis galėtų atlikti virinimo darbus plikomis rankomis arba specialistas chemijos laboratorijoje chemikalus maišytų be apsauginių pirštinių. Apsauginės darbo pirštinės dažniausiai sirstomos į šias kategorijas: natūralios odos pirštinės, verstos odos pirštinės, trikotažinės pirštinės, aplietos pirštinės ir pirštinės iš įvairių cheminių medžiagų (pvz.: nitrilo, vinilo, latekso ir t.t.). Kokias pirštines naudoti reikia nuspręsti įvertinus jų atsparumą tam tikriem veiksniams ir tų veiksnių intensyvumą. Kaip pavyzdį galima paminėti pirštines iš įvairių cheminių medžiagų. Iš pirmo žvilgsnio tai paprastos guminės pirštinės tačiau sąveikaudamos su kai kuriomis cheminėmis medžiagomis jų sąvybės stipriai kinta. Lateksinės pirštinės yra tamprios ir labai patogios tačiau sureagavusios su chemikalais ar tepalais plyšta ~34 karto greičiau nei nitrilinės pirštinės kurios nepasižymi tokiom gerom tamprumo savybėm.

Kojų apsaugos priemonės. Kojų traumos tai dažniausiai pasitaikantys sužalojimai dirbant fizinį ar mechaninį darbą, todėl labai svarbu pasirūpinti gera kojų apsauga. Apsauginiai darbo batai turėtų pasižymėti šiomis savybėmis: ergonomiškas ir patogus dizainas užtikrinantis aukštą komforto lygį, „antishock“ kulno apsauga absorbuojanti smūgius daug vaikštant kietu paviršiumi, alyvai, tepelams ir rūgščiai atsparus padas suteikiantis galimybę sasugiai vaikščioti slidžiu paviršiumi, aukšos kokybės oda, kieta kojos pirštų apsauga sauganti kojos pirštus nuo stiprių smūgių ar didelės suspaudimo jėgos. Tačiau tai tik keletas svarbių apsauginių savybių. Kai kuri darbo specifika nereikalauja tiek daug apsaugų arba reikalauja visai kitokių, pavyzdžiui antistatinis padas arba nekaistantis padas skirtas vaikščioti karštu paviršiumi. Labai svarbu parinkti tinkamą avalynę specializuotam darbui kuri atitiktų visus profesinės rizikos veiksnius ir Europos sąjungos darbo saugos standartų sertifikatus.

Darbo rubai, darbo avalynė ir pirštinės turi būti parinktos darbo saugos specialistų, kurie yra profesionaliai apmokyti darbo saugos ir gali tiksliai įvertinti profesinę riziką.

715
5/5 ( 100% )
remiantis 1 vertinimu
Ačiū!
Klaida!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *